Bałkańskie wakacje z plecakiem

Dowolny termin - Cena od 1550 zł - Czas trwania 32 dni

Chorwacja, Czarnogóra, Albania, greckie wyspy i Ateny

Marzyłeś kiedyś o zwiedzaniu Bałkanów? O beztroskim przemierzaniu słonecznego wybrzeża Chorwacji i Czarnogóry.
Zajrzeniu do Albanii – tajemniczo wypadającej przed poprzednikami. Spróbowania Greckich specjałów, odwiedzenia malowniczych wysp i życia z dnia na dzień podczas wakacji z plecakiem.

To jest możliwe. To jest nawet tanie! Obiecuję ci też, że będzie to niezapomniana przygoda.

Wystarczy, że spakujesz swój plecak, wyciągniesz z piwnicy namiot, naładujesz powerbanki, rozbijesz swoją skarbonkę i w drogę!

Forma wakacji z plecakiem

Oczywiście wycieczka jest w formie niezorganizowanej. Sprzyja to poczuciu wolności. Typ noclegów zależy całkowicie od ciebie. Moim zdaniem najlepszą opcją będą noce w namiocie na dziko i/lub na polach kempingowych. Zamiast tego można skorzystać z Airbnb do którego chętnie podzielimy się naszą zniżką 138 zł. Lecz trzeba mieć na uwadze, że nasze wakacje z plecakiem staną się przez to znacznie droższe. Podróżować będziemy za pomocą lokalnych przewoźników, głównie:

Taka forma sprawia, że długość wakacji czy przebieg trasy można ułożyć całkowicie pod siebie. Jeśli potrzebujesz pomocy, napisz do nas! Wakacje ułożone przeze mnie rozpoczynają się w ostatnim tygodniu sierpnia. Pozwala to złapać ciepłe dni i skorzystać z niższych cen z okazji kończącego się sezonu. Mam też wielką nadzieje, że ten termin pomoże ominąć trwającą pandemię koronawirusa.

Plan wakacji z plecakiem

24.08 Kraków → Budapeszt; cena 49 – 89 zł.

Węgry

Wyprawę rozpoczniesz w Krakowie. Łatwo złapać stąd Flixbusa, którym dostaniesz się do Budapesztu.

Stolica Węgier jest miejscem godnym polecenia. Budynek parlamentu i towarzysząca mu rzeka Dunaj sprawiła na mnie oszałamiające wrażenie. Uważam, że jest to jedno z piękniejszych miejsc w Europie. Na wizytę w Budapeszcie poświęcimy 2 dni.

26.08 Budapeszt → Zagrzeb; cena 89 zł.

Chorwacja

Następnie Flixbusem przemieścimy się do stolicy Chorwacji, czyli do Zagrzebia.

To miasto z duszą i historią. Docelowo pędzimy na wybrzeże. W Zagrzebiu zatrzymamy się na jedną noc. Jeśli chciałbyś zobrazować sobie to miasto to polecam ci artykuł poświęcony mu na blogu Bliżej Dalej.

27.08 Zagrzeb → Rijeka; cena 37 zł.

Kolejny raz za pomocą Flixbusa jedziemy nad Morze Adriatyckie, do Rijeki.

Tutaj nasze wakacje z plecakiem zaczynają się już na całego. Znaleźliśmy się nad cudownym chorwackim wybrzeżem. Warto zobaczyć stare miasto, wzgórze Trsat z panoramą na miejscowość i okoliczne plaże. W miejscowości Opatija, którą od Rijeki dzieli 20 minut przeprawy przez Adriatyk znajdziemy więcej urokliwych plaż. Na tych bardziej oddalonych od centrum zaznamy więcej spokoju, ponieważ dociera tam mniej osób. W Rijece spędzimy dwie noce.

29.08 Rijeka → Zadar; cena 75 zł.

Przedostać się do kolejnej miejscowości znów pomoże nam Flixbus.

W kolejnej miejscowości warto odwiedzić stare miasto znajdujące się na półwyspie, kolorową Pochwałę Słońca, czy lokalny port. Sporo ciekawych informacji na temat Zadaru znajdziesz na stronie Kierunek Chorwacja. W Zadarze wystarczy nam jedna noc.

30.08 Zadar → Split; cena 65 zł

Tutaj łapiemy naszego Flixbusa.

W kolejnym malowniczym mieście, również nie zabraknie pięknych widoków. Dobrym pomysłem będzie zajrzenie do historycznego centrum i wejście na taras widokowy romańskiej dzwonnicy. Tutaj, również polecam zapoznać się z treścią lepiej poinformowanego ode mnie w temacie Splitu przewodnika.

31.08 Split → Makarska; cena 49 zł

Po raz kolejny skorzystamy z usług niemieckiego przewoźnika.

Makarska pod względem plaż to najpopularniejsze miejsce w Chorwacji. Z tego tytułu zaletą będzie fakt, iż jest to miejscowość znakomicie przystosowana do naszego wypoczynku. Wadą z kolei może być ilość turystów. Chociaż we wrześniu powinno być pod tym względem swobodnie. Podczas wakacji z plecakiem będziemy mogli odpocząć tutaj od jego ciężaru. Spędzimy tutaj 3 dni.

02.09 Makarska → Dubrownik; cena 55 zł

Tym razem na miejsce zabierze nas autokar Promet Makarska.

W Dubrowniku warto odwiedzić stare miasto, które jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przejechanie się koleją gondolową może, również dostarczyć nam niezapomnianych wrażeń. Warto odwiedzić okoliczne plaże oraz wybrać się na wyspę Lokrum. Fani popularnego serialu “Gra o tron” mogą znaleźć tu miejsca w których były nagrywane niektóre sceny. Poświęcimy tutaj 2 dni.

05.09 Dubrownik → Kotor; cena 77 zł

Czarnogóra

Udajemy się do Czarnogóry z pomocą Croatia Bus International.

Średniowieczne miasto w którym świetnie odnajdą się fani historii czy zabytków. Można tutaj odskoczyć od życia melanżowo-plażowego i delektować się ciszą i spokojem podczas spacerów. Warto też pokusić się o trasy trekkingowe i zobaczyć z góry zatokę Kotorską wspinając się na wzgórze. Towarzyszyć temu będą zjawiskowe krajobrazy. Polecam artykuł o Kotorze, autorstwa Karola Wernera z bloga Kołem Się Toczy. Model wakacji z plecakiem nie sprzyja trekkingowi. Będzie trzeba znaleźć bezpieczne miejsce w którym zostawimy sprzęt. Spędzimy tutaj dwa dni.

07.09 Kotor → Budva; cena 12 zł

Skorzystamy z usług Croatia Bus International.

Budva to największy turystyczny ośrodek Czarnogóry. Warto poświęcić mu chwilę by zobaczyć choćby rajską zatokę Jaz i dać się ponieść lokalnym rozrywkom. Myślę, że poświęcimy dwa dni na to miejsce.

09.09 Budva → Durres; cena 90 zł

Albania

Wjedziemy do Albanii, a z pomocą ponownie przyjdzie do nas chorwacki przewoźnik.

To miejsce nie cieszy się świetną opinią i posłuży nam za chwilowy stop. Można skorzystać tu z plaż i przespacerować się lokalną promenadą. W Durres zatrzymamy się na jeden dzień.

10.09 Durres → Wlora; cena około 170 zł

Na tej trasie złapiemy hotelowego shuttle busa – Riviera Bus.

Wlora to typowy kurort z wieloma plażami, aczkolwiek bardzo malowniczy. Podczas naszych wakacji z plecakiem naprawdę warto się tu zatrzymać. Chociażby ze względu na warunki sprzyjające wypoczynkowi i plażowaniu. To miejsce zostało ciekawie opisane na blogu Albania Po Polsku. Spędzimy tutaj dwa dni.

12.09 Wlora → Saranda; cena około 150 zł

Tutaj, również przemieścimy się za pomocą Riviera Bus.

Odsyłam ponownie do bloga wymienionego w kontekście Wlory. Saranda to miejsce, które autorka najbardziej poleca na pierwsze wakacje w Albanii. Stoją za tym piękne plaże z lazurowym morzem oraz ciekawe miejsca w okolicy. Poświęcimy dwa dni na wizytę w Sarandzie.

15.09 Saranda → Korfu; cena około 100 zł

Grecja

Na grecką wyspę przepłyniemy razem z Ionian Seaways.

Wymarzone i wyczekane Korfu, które uchodzi za najbardziej zieloną grecką wyspę. To co warto tutaj zobaczyć jak i kilka dodatkowych informacji znajdziecie w tym ciekawym przewodniku. Warto się z nim zapoznać, ponieważ wyspa jest już większa i bardziej zróżnicowana, porównując odwiedzane wcześniej miasta. Widoki oraz chwile, których tu doświadczysz będą niezapomniane. Spędzimy tutaj 3 dni.

18.09 Korfu → Lefkada; cena około 50 zł

Na kolejną wyspę dostaniemy się za pomocą KTEL Thesprotias.

Białe wybrzeże, turkusowa woda i cudowne plaże. Niesamowicie bogata przyroda i wszechobecna natura. Dla mnie brzmi jak raj. Moim marzeniem jest odwiedzić tę wyspę. Poświęcimy na nią 3 dni.

21.09 Lefkada → Ateny; cena około 150 zł

Zmierzamy do naszego ostatniego przystanku wraz z przewoźnikiem KTEL Prevezas.

Najpierw musimy złapać busa z Lefkady do Prevezy, a potem przesiąść się do Aten. A w stolicy można zobaczyć wiele. To starożytne miasto w którym możemy poczuć się jakbyśmy cofnęli się w czasie. Możemy podziwiać antyczne zabytki z czego miasto słynie, znajdziemy tu, również plaże i wypoczniemy wśród natury. Spędzimy tutaj 3 dni.

24.09 Ateny → Kraków; cena 330 zł

Polska

Do Polski zabierze nas linia Aegean Airlines.

Podsumowanie

Po 32 dniach w podróży dotarliśmy z powrotem do Polski. Niektórzy po takiej wyprawie będą wracać ze smutkiem. Będzie im brakować beztroskich chwil. Wakacje z plecakiem mają to do siebie, że sprawiają, że czujesz się szczęśliwy. Jesteś wolny – jutro możesz być, gdzie tylko chcesz. Możesz spać w miejscach gdzie widoki są lepsze niż w drogich kurortach. Żyjesz z dnia na dzień. Dla mnie to esencja wolności.

Inni wrócą do kraju z utęsknieniem. 32 dni w podróży z plecakiem to mimo wszystko ciężkie przedsięwzięcie. Długie godziny w podróży, ciężki sprzęt na barkach, wiele kilometrów do przejścia i noclegi, które mimo widoków luksusowe nie są. Wniosek jest taki, że wakacje z plecakiem względnie nie są dla każdego, ale myślę, że warto się przełamać. Takie wyjście ze swojej strefy komfortu dostarczy cech, które pomogą ci w życiu. W końcu skoro przeżyłeś będąc tysiące kilometrów od kraju, mając tylko swój namiot to myślę, że uda ci się z większą łatwością pokonywać problemy które napotkasz w życiu.

W terminie w którym ułożyłem wyjazd koszt transportu to 1550 zł. Noclegi zależą od Ciebie. Ja myślę, że rozsądną opcją byłoby spanie na dziko i co 2-3 dni udanie się na pole kempingowe lub do Airbnb. W takim wypadku uzyskamy dodatkowy koszt w okolicach 500 – 1000 zł. Musimy, również jeść, ale koszt pożywienia ciężko oszacować. U każdego rozkłada się to inaczej.

Miejmy nadzieje, że trwająca pandemia zakończy się jak najszybciej. Wszyscy chcielibyśmy wrócić do normalnego życia. Oby do końca sierpnia można było już swobodnie i bez zmartwień przekraczać europejskie granice. Jeśli tak się stanie to nie pozostaje Ci nic innego niż spakować się na nasze wakacje z plecakiem!

Udostępnij znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Skorzystaj z naszych zniżek Planujesz podróż? Pozwól się tym zająć specjalistom! Potrzebujesz pomocy?
Napisz do nas